Ранна фаза и формиране до 1946 г.

  • През 1919/20 г. първите лекции по атомна физика в СУ провежда проф. П. Пенчев под заглавие „Електрически зявления в газове с радиоактивност“.

  • Около 1939/40 г.  д-р Елисавета Карамихайлова поема курса и въвежда „Опитна атомистика с радиоактивност“. В последващите години (1941–45) добавя и курсовете: „Спектрален анализ“ и „Луминесценция и проводимост на твърди тела“.

  • През декември 1939 г. Карамихайлова става лектор по експериментална атомистика и радиоактивност, замествайки пенсионирания проф. Пенчев .

  • През 1946 г. официално е създадена самостоятелна Катедра „Атомна физика“, с Карамихайлова като първи ръководител и първата жена професор по физика в България.

Зрелост и институционално развитие (1946–1980-те)

  • Катедрата активно участва в създаването на Физически институт на БАН, а Карамихайлова оглавява група в областта на радиоактивността в института от 1946 г. насетне.

  • Катедрата става централен научен и педагогически център в областта на ядрената физика и радиактивността, инициатор на сътрудничество с Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН.
  • През 1956 г. България става сред основателите на ОИЯИ — Дубна, рамката на социалистическия лагер за международни ядрените изследвания, в която участват и физици от Катедрата.

  • През 1961 г. стартира изследователският реактор ИРТ‑2000, а 1974 г. се въвежда в експоатация първата атомната централа в България — събития, които подчертават националното значение на ядрените изследвания и подготовка на кадри в Катедрата.

  • След създаването на специализацията „Ядрена техника и ядрена енергетика“ през 1973 г., факултетът постепенно развива това направление, базирано и на експерти от Катедрата по атомна физика, като през 1985 г. се обособява като самостоятелна структура .


Чернобил и обществена роля — 1986 г.

  • Под ръководството на проф. Цветан Бончев през 1986 г. Катедрата регистрира съществено радиоактивно замърсяване след Чернобилската катастрофа и се опитва публично да алармира за последствията — момент с ясно национално значение.


 Интернационализация и модернизация (1990–сега)

  • През 1999 г. България се присъединява към CERN, а научните групи от Катедрата започват активно участие в експерименти в CERN (Швейцария), GSI (Германия), INFN (Италия), RAL (Великобритания), LNHB (Франция).

  • През 2023 г. катедра “Ядрена техника и ядрена енергетика” се слива отново с катедра “Атомна физика”. 
  • Катедрата утвърждава свои бакалавърски, магистърски и докторски програми в направления като физика на ядро и елементарни частици, медицинска физика, дозиметрия, изчислителна физика и биофизика.

Хронологичен обзор

ПериодСъбитие / развитие
1919–1938Преподаване на атомна физика от Пенчев
1939–1945Карамихайлова въвежда разширени лекционни и практически курсове
1939Карамихайлова назначена за лектор
1946Учредяване на Катедра „Атомна физика“
1956България участва в създаването на ОИЯИ
1961–1974Ядрена инфраструктура: реактор, АЕЦ “Козлудуй”
1985Самостоятелна катедра „Ядрена техника и ядрена енергетика“
1986Катедрата сигнализира за Чернобилското замърсяване в България
след 1990Интензивна образователна и международна научна активност
1999България става член на CERN
2023Катедра „Ядрена техника и ядрена енергетика“ се слива обратно с катедра “Атомна физика”

Значение и принос

Катедра „Атомна физика“ се утвърждава като национален център по субатомна физика, с ключово влияние в образованието, радиационната сигурност, модерните технологии и фундаменталната наука. Под ръководството на личности като проф. Карамихайлова и проф. Бончев, тя формира поколения физици и изгражда научните основи за активно участие в глобални изследвания, някои от които вече са факт.